خودروهای با سوخت اتانول خطری مهم برای سلامتی انسان

خودروهای با سوخت اتانول خطری مهم برای سلامتی انسان

 

مارک جاکوبسون متخصص علوم اتمسفر و دانشیار مهندسی محیط زیست و شهرسازی دانشگاه استانفورد می گوید:" چون تصور می کنند کاربرد اتانول موجب کاهش میزان گرمایش جهانی و آلودگی هوا می شود هم اکنون استفاده از آن را به عنوان سوختی تمیز و جایگزین شونده مورد تشویق قرار می دهند اما نتایج بررسی های ما نشان می دهد که کاربرد اتانول خطری برابر و یا حتی به مراتب بیشتر از بنزین برای سلامتی انسان دارد."

 

بنزین یا اتانول

 

جاکوبسون در این تحقیق از مدلی رایانه ای برای شبیه سازی کیفیت هوا در سال 2020 میلادی یعنی زمانی که تصور می شود اتومبیلهای با سوخت اتانول در ایالات متحده کاربرد بسیار گسترده ای خواهند یافت استفاده نموده است.

 

مواد شیمیایی خارج شده از اگزوز خودروها تحت تاثیر فاکتورهای محیطی مختلفی قرار می گیرند که از جمله این عوامل می توان از واکنشهای شیمیایی، گرما، نور خورشید، ابر، باد و ترسیب نام برد. تاثیر کلی این مواد بر سلامت عمومی منوط به در معرض قرار گرفتن افراد با این مواد است که خود از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. این بررسی اولین مطالعه در مورد اتانول است که در آن پراکندگی جمعیت و تعاملات پیچیده محیطی مد نظر قرار گرفته است. در آزمایشات جاکوبسون شرایط اتمسفریک ایالات متحده در سال 2020 میلادی با استفاده از مجموعه ای از آزمونهای رایانه ای مورد شبیه سازی قرار گرفته است. در این مطالعات توجه خاصی به لس آنجلس شده است چرا که به قول خود جاکوبسون این شهر از نظر تاریخی آلوده ترین هوای شهری را در ایالات متحده داراست، 6 درصد از جمعیت این کشور در آن زندگی می کنند و محل آزمایش تقریبا تمام قوانین مربوط به آلودگی هوا در این کشور و محل مناسبی برای اجرای مطالعات دقیق است. در این آزمایشات دو سناریو مورد شبیه سازی قرار گرفته است. در یکی ناوگان خودروهای ایالات متحده یعنی کلیه اتومبیلها، کامیونها و موتورسیکلتها از سوخت بنزین و در دیگری از E85که مخلوطی از 85 درصد اتانول و 15 درصد بنزین است استفاده می کنند. نتایج بدست آمده بسیار جالب توجه بود.

 

اگرچه استفاده از اتانول موجب کاهش دو ماده سرطانزای بنزن و بوتادین در اتمسفر خواهد شد اما دو ماده جدید فرمالدئید و استالدئید را جایگزین آنها خواهد کرد نتیجه اینکه میزان بروز سرطان در اثر استفاده از اتانول مشابه با سناریوی اول (مصرف بنزین) خواهد بود. ضمن اینکه کاربرد اتانول موجب افزایش ازن - ماده اولیه اصلی برای تولید مه دود -  در برخی مناطق کشور می شود. بر اساس نظر EPAتنفس ازن موجب کاهش ظرفیت تنفسی، تحریک بافت ریوی، آسم شدید و ضعف سیستم ایمنی می شود همچنین سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که همه ساله در دنیا 800 هزار نفر در اثر ازن و دیگر مواد شیمیایی موجود در مه دود تلف می شوند.

 

مرگ و میر ناشی از ازن در اثر استفاده از E85 در ایالات متحده 200 مورد بیشتر از همین موارد در سناریوی بنزین خواهد بود از این میان 120 مورد مربوط به لس آنجلس می شود. به بیان دیگر در سال 2020 موارد مرگ و میر ناشی از تنفس ازن در کل کشور امریکا 4% و در لس آنجلس 9% بیشتر از آنچیزی خواهد بود که بنزین مسبب خواهد شد. این پژوهش نشان داده است که اگرچه افزایش ازن در لس آنجلس و شمال شرقی ایالات متحده با کاهش آن در جنوب شرقی کشور جبران خواهد شد اما در کل E85 موجب افزایش تعداد موارد مراجعه به اورژانس تا حد 770 مورد و بستری شدن در اثر ناراحتی های تنفسی تا 990 مورد خواهد شد. در لس آنجلس موارد بستری 550 مورد افزایش خواهد داشت ضمن اینکه 1200 مورد اضافی مراجعه به اورژانس در اثر آسم ثبت خواهد گردید.همچنین در این مطالعه مشخص گردیده که منشا تولید اتانول چه ذرت باشد و چه گیاهی دیگر  در اثرات مضری که در برخواهد داشت تاثیری نمی گذارد. جاکوبسون می گوید:" امروزه سرمایه گذاری های زیادی برای گسترش استفاده از اتانول انجام می گیرد اما ما دریافته ایم که E85 بر سلامتی انسانها اثرات مضر مشابهی با بنزین دارد و موجب بروز حدود 10000 فوت سالانه در امریکا می شود. سوال اینجاست که حالا که سودی از قِبل استفاده از این تکنولوژی عاید سلامتی انسان نمی شود چرا باید سرمایه گذاری برای گسترش کاربرد آن را ادامه دهیم؟"

 

جایگزینهای دیگری مثل خودروهای الکتریکی، هیبریدی و سلولهای سوختی هیدروژنی وجود دارد که می توان انرژی مورد نیاز برای آنها را از نور خورشید بدست آورد. این خودروها مطلقا ماده ای سمی یا گازی گلخانه ای تولید نمی کنند و مانند اتانول موجب فرسایش زمین در اثر کشت گسترده ذرت در میلیونها آکر زمین کشاورزی هم نمی شوند. بنابراین عاقلانه است اگر با استفاده از فن آوری هایی با سودمندی های  شناخته شده به آب و هوا، بهداشت و کشاورزی اهمیت دهیم.

/ 0 نظر / 42 بازدید