افراد مبتلا به اگزما لباس پشمی نپوشند

سلامت نیوز: عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان پوست با بیان این که تماس مداوم با کرم‌های آرایشی و یا بدلیجات موجب تشدید اگزمای تماسی خواهد شد، گفت: هرگونه تماس با مواد شیمیایی ممکن است ایجاد حساسیت کند، تماس با فلزات نیکلی نیز همین‌گونه‌اند با تشخیص صحیح و رفع این عوامل شاهد بهبودی اگزما خواهیم بود.

دکتر حبیب انصارین در گفت وگو با ایسنا، در تعریف اگزما اظهار کرد: اگزما یک اصطلاح کلی است که تحت عنوان التهاب پوست شناخته می‌شود و مشخصات ویژه آسیب‌شناسی و بافت‌شناسی دارد.

وی با اشاره به این که اگزما به دو دسته اگزمای سرشتی و اگزمای تماسی تقسیم می‌شود، گفت: در اگزمای سرشتی افراد دارای زمینه آلرژیک هستند.

این متخصص پوست و مو ضمن بیان این که اگزمای سرشتی تحت تاثیر عواملی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: امکان شروع اگزمای سرشتی از 2 ماهگی وجود دارد و می‌تواند تا سن50 ـ 40 سالگی ادامه یابد.

وی اضافه کرد: اگزما می‌تواند به تنهایی بر روی پوست نمود یابد و یا این که با حساسیت فصلی و آسم همراه شود.

به گفته انصارین امکان تبدیل اگزما و آسم به یکدیگر وجود دارد. به این معنا که ممکن است فرد مبتلا به آسم دچار اگزما شود و یا شخصی که گرفتار آسم و حساسیت‌های آلرژیک است، اگزما را نیز تجربه کند.

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان پوست ادامه داد: اگزما صورت، قسمت‌های پشت ساق پا و مانند آن را درگیر می‌کند. بدن این افراد از لحاظ ایمنی به گونه‌ای است که برخی عوامل داخلی و یا خارجی اگزما را شدت می‌بخشند اما در نهایت علامت‌های اگزما با افزایش سن محدود می‌شود. البته ممکن است این التهاب پوستی در پشت دستها ادامه پیدا کند.

وی درباره تظاهرات بالینی مبتلایان به اگزما توضیح داد: پوست این افراد خشک شده و زمینه برای ایجاد حساسیت در مقابل عوامل عصبی، مصرف برخی غذاها، عوامل محیطی، تعریق زیاد و برخی داروها را فراهم می‌کند و یا ممکن است در طولانی ‌مدت تبدیل به آسم یا آلرژی شود.

این متخصص پوست و مو درباره اگزمای تماسی نیز اظهار کرد: اگزمای تماسی به دنبال تماس با مواد شوینده و مانند آن در دست‌ها و بویژه در زنان خانه‌دار ایجاد و معمولا با قطع و کنترل تماس با مواد آسیب رسان، درمان شده و بهبودی می‌یابد.

انصارین در پاسخ به این پرسش که آیا تماس مداوم با کرم‌های آرایشی و یا بدلیجات موجب تشدید اگزمای تماسی خواهد شد، گفت: هرگونه تماس با مواد شیمیایی ممکن است ایجاد حساسیت کند حتی آب نیز به تنهایی می‌تواند موجب ایجاد حساسیت شود، تماس با فلزات نیکلی نیز همین‌گونه‌اند، البته با تشخیص صحیح و رفع این عوامل شاهد بهبودی اگزما خواهیم بود.

وی در پایان توصیه کرد: افراد مبتلا به اگزما از برخورد با مواد شوینده پرهیز و حتی المقدور از کرم‌های مرطوب کننده و چرب کننده استفاده کنند. سعی کنند لباس پشمی نپوشند و محیط اطراف خود را آرام و به دور از تنش و استرس نگه دارند. افراد مبتلا به اگزمای تماسی نیز حتما با انجام آزمایشات، علت حساسیت را کشف و آن را کنترل نمایند.

/ 0 نظر / 6 بازدید